Aktualności

W dniu 16 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez p. Andrzeja Piaseckiego pt. „Miasto mojego życia”. Przez 45 minut uczniowie dyskutowali na temat skutków nadużywania alkoholu oraz zażywania narkotyków. Mogliśmy również usłyszeć kilka historii z życia ludzi, którzy z powodu alkoholu i podejmowanych spontanicznie decyzji, stracili zdrowie lub życie, bądź zostali niesprawiedliwie skrzywdzeni przez decyzje innych osób. Dały nam one do myślenia i pokazały, jak daleko mogą działać konsekwencje naszych działań. Zajęcia były bardzo interesujące, zmuszające do chwili zastanowienia nad sobą i jestem pewna, że rzeczy, o których się dowiedzieliśmy, zostaną w naszej głowie do końca życia.

 

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

 

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim). Dzień 11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920.

W II Rzeczypospolitej w dniu tym zawsze odbywały się defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny, uroczystości na szczeblu państwowym. 11 listopada w Belwederze wręczano ordery Virtuti Militari. Po przewrocie majowym obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi – marszałek Piłsudski na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę (po raz ostatni w 1934). Z okazji obchodów 11 listopada 1928 plac Saski w stolicy przemianowano placem marszałka Józefa Piłsudskiego. 11 listopada 1932 odsłonięto Pomnik Lotnika w Warszawie. Rangę święta państwowego nadano temu świętu dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości, i do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

Od 1926 r. 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN (1944); zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości ustanowione w 1937. W PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były w okresie stalinowskim i po wprowadzeniu stanu wojennego tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomniejsze formy obchodów to: Bieg Niepodległości w Warszawie, angażujący dziesiątki tysięcy uczestników, w tym wielu celebrytów i polityków, wykłady historyczne, koncerty patriotyczne czy parady głównymi ulicami miast.

Paulina Twardowska

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

 

Mikołajki- skąd się wziął ten zwyczaj dawania prezentów?

Mikołajki-skąd się wzięły

Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że dawać prezenty jest o wile fajniej niż je otrzymywać. Dobrze o tym wiedział Biskup Mikołaj żyjący na przełomie III i IV wieku, w Myrze. Odziedziczoną fortunę rozdał biednym i potrzebującym. Jego dobre serce uratowało wielu ludzi przed śmiercią. Co ciekawe pomagał im nie ujawniając się, dary przesyłał anonimowo. Postać ta obrosła szeregiem mitów i legend. Nie zachowały się żadne wiarygodne pisma, historie były przekazywane z ust do ust.

Mikołajki obchodzone są 6 grudnia w dzień imienin Mikołaja. Na całym świecie znane są pod nazwami: Santa Clause (USA), Mikulas (Czechy), Babbo Natale (Włochy), Helige Nicolaus (Niemcy), Julemanden (Dania).

Zwyczaj obdarowywania najbliższych drobnymi prezentami smakołykami, podkładanymi pod poduszkę bądź do dużych kolorowych skarpet przetrwał do dzisiaj i jest ochoczo podtrzymywany przez kolejne pokolenia. Dzieciom opowiada się, że Mikołaj przychodzi do domu 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze śpią. Przez szybę sprawdza, czy buty są wyczyszczone. Jeśli tak, zostawia upominek dla domowników. Jeśli są brudne zostawia zgniłą pyrę (ziemniak).

Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Najbardziej wiarygodna wydaje się ta o Mikołaju z Licji, który od małego odznaczał się  wyjątkową pobożnością, dobrocią i empatią dla innych. W roku 300 został biskupem diecezji w stolicy Myry. Swym poświeceniem, oddaniem, wiarą zyskał szacunek wśród mieszkańców. Całe życie służył innym oddając wszystko co miał. Był bardzo skromny, nie szukał rozgłosu i wdzięczności za swoją pomoc, pomagał anonimowo. Zmarł 6 grudnia około roku 350 i został pochowany w Myrze.

W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg.

Współczesna wersja Św. Mikołaja spopularyzowana została przez holenderskich Protestantów Nowego Amsterdamu( obecnie Nowy York ), którzy zwyczaj rozdawania prezentów na święto ich patrona, wywodzą z Nordyckiego folkloru.Według tej tradycji, dobre dzieci w nagrodę od mitycznego magika otrzymywały prezenty w nagrodę za swoje dobre sprawowanie i uczynki, a dzieci nieposłuszne spotykała kara. Magiczny, dobroduszny Santa Claus z siwiutką brodą, odziany w czerwony surdut i przybywający z dalekiej północy zaprzężonym w renifery saniami, wywodzi się w linii prostej z mitologii germańskiej. Pierwowzorem jest tu zapewne bóg Thor utożsamiany z potęgą zimy, a ciągnące powóz kozły to Cracker i Gnasher.

A skąd się wziął charakterystyczny wygląd i strój Świętego Mikołaja oraz renifery?

Postać sympatycznego grubaska z długą, kręconą i białą brodą, w czerwonym kożuchu w saniach zaprzęgniętych w renifery została wylansowana w latach 20-tych naszego wieku przez koncern Coca-Cola!

Dla ciekawskich:

 W VI wieku w Konstantynopolu zbudowano bazylikę na cześć biskupa.

Święty Mikołaj uważany był za opiekuna wdów, sierot, prześladowanych, a w niektórych krajach także za patrona szczęśliwych małżeństw i samotnych panien.

Legenda głosi,że Mikołaj poratował ojca bankruta, który nie był w stanie wywianować swoich trzech córek. Groziło im oddanie się prostytucji. Mikołaj zrzucił mu przez otwarte okno trzos złotych monet. Starczyło to na opłacenie długów i wydanie najstarszej córki za mąż. Biskup nie zapomniał o młodszych córkach i im także dyskretnie podrzucił dwie sakiewki ze złotem.

Inna legenda mówi o trójce zamordowanych dzieci, którym przywrócił życie. Niektórzy analizując portret świętego z legendarnymi 3 sakiewkami interpretują je jako trzy głowy wspomnianych niewiniątek lub jako symbol lombardowników.

skad_sie_wzięly_Mikolajki-Świety Mikołaj--gry_zabawy_wydarzenia_imprezy_dla_dzieci-atrakcje-zajecia_polekcjach-portal_dla_dzieci.jpg

Świętego Mikołaja uważano także za patrona marynarzy, rybaków, handlarzy morskich. Wierzono, że Ci którzy nosili przy sobie jego portret z kotwicą mieli zapewnione bezpieczeństwo na morzu i szczęśliwy powrót do portu.

Na pamiątkę rozdania chleba, jakie miało miejsce w Myrze dotkniętej głodem okrzyknięto go także opiekunem piekarzy!

Święty Mikołaj jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

skad_sie_wzięly_Mikolajki-Świety Mikołaj-jak_narysowac_mikolaja-gry_zabawy_wydarzenia_imprezy_dla_dzieci-atrakcje-zajecia_polekcjach-portal_dla_dzieci.jpg

 

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Sylwester 2017-18

sylwester2.jpgsylwester-2018-696x464.jpgpobrany plik.jpgsylwester_2018_male2.jpgsylwester-hotel-sasanka-szklarska-poreba-nowy-rok-bal-sylwestrowy.jpg

 

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

MISTRZ STOCHkamil-stoch-wygral-konkurs-indywidualny-pucharu-swiata-w-zakopanem-406954-article.jpg

 

 

Reklamy